Pomoc Ukrainie

Zbiórka najbardziej potrzebnych artykułów pomocy humanitarnej odbywać się będzie w szkołach i przedszkolach na terenie naszego powiatu w godzinach funkcjonowania placówek.
Ponadto w niesienie pomocy zaangażowały się Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu średzkiego, które zbiórkę produktów prowadzić będą w godzinach popołudniowych w swoich siedzibach.

Lista najpilniejszych potrzeb to:
1. bandaże i środki opatrunkowe,

2. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
3. strzykawki,
4. opaski uciskowe,
5. rękawiczki jednorazowe.

Ponadto dla rannych żołnierzy przebywających w szpitalach potrzebna jest odzież w postaci spodni i bluz dresowych i t-shirtów z naturalnych materiałów. Ubrania mogą być zarówno nowe, jak i używane (odświeżone, w dobrym stanie).
Osoby chętne do przekazania wyżej wymienionych artykułów prosimy o bezpośredni kontakt z lokalnymi jednostkami OSP, szkołami i przedszkolami.
Wszystkie zebrane produkty przekazane zostaną bezpośrednio do ukraińskiego wolontariatu!
Decyzja o zbiórce zapadła po spotkaniu, w którym udział wzięli Starosta Średzki Ernest Iwańczuk, Burmistrz Piotr Mieloch oraz Pan Vyacheslav Perizhok.
Pan Vyacheslav jest osobą pochodzenia ukraińskiego, która od wielu lat mieszka i pracuje w gminie Środa Wielkopolska, ponadto jest też naszym  strażakiem ochotnikiem.
W obecnej sytuacji pełni rolę łącznika pomiędzy władzami i służbami gminy oraz powiatu, a mieszkającymi i pracującymi na naszym terenie obywatelami Ukrainy. Pan Vyacheslav cały czas ma bezpośredni kontakt z wolontariuszami działającymi na terenie okupowanej i walczącej Ukrainy oraz zna najpilniejsze potrzeby walczącej społeczności ukraińskiej w tych ciężkich chwilach wojny.
W związku z zaistniałą sytuacją, powstała inicjatywa samorządu lokalnego, by przeprowadzić zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy, które dzięki zaangażowaniu lokalnych przedsiębiorców trafią do rannych i poszkodowanych w działaniach wojennych.
Uwaga! Bardzo prosimy o dostarczanie tylko wyżej wymienionych rzeczy i artykułów.