Wyjątkowe spotkania z Wyjątkowym Pisarzem

3 listopada 2022r. gościem uczniów klas IV – V Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej był Łukasz Wierzbicki - redaktor, podróżnik, autor książek dla dzieci i młodzieży takich, jak: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, Machiną przez Chiny” czy  „Ocean to pikuś”.

Łukasz Wierzbicki w niezwykle interesujący sposób opowiadał o swoich książkach, których największy walor stanowi autentyczność wydarzeń.

Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie odbyli podróż do Afryki i poznali prawdziwe przygody Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył rowerem Czarny Ląd. Wydarzenia te stały się inspiracją  do napisania przez Naszego Gościa opowiadań dla dzieci zebranych w książce pt. „Afryka Kazika”.

Z kolei podczas ciekawej i zabawnej prezentacji książki „Dziadek i niedźwiadek” nasi wychowankowie poznali prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.

Pisarz opowiedział również o prawdziwej historii zatytułowanej  „Machiną przez Chiny”,
a napisanej  na podstawie reportaży Haliny Korolec - Bujakowskiej z podróży poślubnej do Chin ... motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych.

Łukasz Wierzbicki zaprezentował też swoją książkę - "Ocean to pikuś", która  zabrała  nas w zuchwały rejs kajakiem przez Atlantyk. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który w 2010 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na  kontynent.

Na zakończenie spotkania uczniowie poznali ostatnie dzieło literackie Pana Łukasza Wierzbickiego pt. „Wokół świata na wariata”.

Te wyjątkowe spotkania dostarczyły uczniom bardzo dużo emocji i niezapomnianych przeżyć. Dzieci mogły także porozmawiać z autorem książek, podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej wcześniej  lektury oraz otrzymały pamiątkowe wpisy i autografy.

Maria Łażewska