Wymiana młodzieży w SP2

Wiosną 2014 roku, po raz pierwszy uczniowie z Hennigsdorfu zawitali w nasze progi, a w 2016 dołączyli do nas żacy z Kralup nad Wełtawą. Ze względu na pandemię korona wirusa i wybuch wojny na Ukrainie trwała czteroletnia przerwa w organizacji spotkań.

Naszych gości przywitała dyrektor szkoły Jadwiga Wieland oraz sekretarz miasta Sylwia Marchwińska. Następnie uczniowie z Polski zaprosili kolegów z Niemiec i Czech do gry miejskiej, dzięki której pokazali im wiele ciekawych zakątków Środy. Następnego dnia cała grupa ruszyła do stolicy Wielkopolski, gdzie zwiedziła Stary Rynek i upiekła poznańskie specjały w Rogalowym Muzeum. Kolejnego dnia uczestnicy spotkania integrowali się w Młodzikowie, śpiewali tańczyli, wzięli udział w warsztatach artystycznych pt.:„Wesele polskie”, zakończonych dyskoteką i mega zabawą. Ostatni dzień wymiany młodzieży to podsumowanie projektu i wspólne planowanie następnego spotkania.

Organizatorkami spotkań są germanistki z SP2: Anna Wnuk i Agnieszka Wysocka, którym udało się pozyskać środki finansowe na organizację wymiany z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta Środa Wlkp. Kolejny etap projektu będzie miał miejsce we wrześniu w Hennigsdorfie , na który grupa polska otrzymała już zaproszenie.

Anna Wnuk