Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

W sobotę 24 września, podobnie jak wiele oddziałów PTTK w całym kraju, uczniowie SP2 (często razem z rodzinami) zwiedzili Krajnę i Pałuki. Najpierw udaliśmy się do Białośliwia na końcową stację Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. Zobaczyliśmy zabytkowy tabor kolejowy o najwęższym na świecie rozstawie szyn, wynoszącym 600mm. Mogliśmy także wsiąść do przygotowanego do wyjazdu pociągu. Następnie w Osieku nad Notecią zwiedziliśmy Skansen Muzeum Kultury Ludowej. Zdecydowanie jest to miejsce godne polecenia. Panie oprowadzające nasze grupy zabrały nas w podróż w czasie do XIX i początku XX wieku. Byliśmy w wiejskich domach, w budynkach gospodarczych, w kuźni, w remizie, w karczmie, w kościele, w wiatraku oraz w szkole. Po zwiedzaniu skansenu udaliśmy się na krótka trasę pieszą. Podczas spaceru z Bąkowa do Krostkowa zdobyliśmy Dębową Górę (192 m n.p.m.). Jest to najwyższe wzniesienie piętrzącej się wzdłuż doliny Noteci moreny czołowej ostatniego zlodowacenia. W drodze powrotnej wjechaliśmy do Wągrowca, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny.

Agnieszka Wieczorek
Opiekun SKKT PTTK