Wycieczka klas 3a i 4a do Torunia

W dniach 16 i 17 listopada br. 34 uczniów klasy 3a i 4a wzięło udział w dwudniowej wycieczce do Torunia dofinansowanej z projektu rządowego "Poznaj Polskćę".
Grupa odwiedziła Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie miała okazję poznać tajniki optyki, i mechaniki. Uczniowie odwiedzili wszystkie 6 pięter centrum. Najwięcej czasu spędzili na wystawie „Rzeka”. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się model ruchu obiegowego Ziemi, dzięki któremu dobrze pojęli jak porusza się nasza planeta.
Widzieliśmy także Dom Mikołaja Kopernika. Wizyta w tej gotyckiej kamienicy pozwoliła uczestnikom wycieczki znaleźć się na krótko w czasie i miejscu współczesnym największemu polskiemu astronomowi. Wizyta w muzeum przybliżyła uczniom sylwetkę M.Kopernika, jego dokonanie oraz kulturę materialną czasów, w których żył, uczył się i pracował.
Razem z przewodnikiem turystycznym poznawaliśmy Stare i Nowe Miasto Toruń: odwiedziliśmy Rynek Nowomiejski, Rynek Staromiejski, ruiny zamku krzyżackiego, bramy miejskie, mury i Krzywą Wieżę. Dowiedzieliśmy się wiele o Ratuszu Staromiejskim, osiołku toruńskim, poznaliśmy historię flisaka i żab oraz legendę o bohaterskim kocie. Widzieliśmy kościoły św. Jakuba i św. Janów oraz dwór Artusa.
W Muzeum Toruńskiego Piernika uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jak dawniej wypiekano pierniki. Widzieli różne rodzaje pieców, m.in. zrekonstruowany piec z czasów średniowiecza oraz fantastyczne formy do wyrobu pierników; poznali składniki ciasta piernikowego, dowiedzieli się skąd pochodzą i jak pachną egzotyczne przyprawy takie jak gałka muszkatołowa czy cynamon.
Nocowaliśmy w Grabowcu pod Toruniem - uroczym zajeździe, gdzie przed snem znaleźliśmy sporo czasu na zabawy integracyjne, koleżeńskie rozmowy i lepsze poznanie siebie nawzajem.
Jesteśmy wdzięczni programowi "Poznaj Polskę" oraz organowmi prowadzącemu naszą szkołę za umożliwienie nam udziału w programie.
Joanna Majcher