Szlakiem historii – wycieczka klasy V a

25 kwietnia 2023r. uczniowie klasy V a wybrali się na wycieczkę do Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu. Swoją historyczną podróż  rozpoczęli od zwiedzania Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tej romańskiej budowli  z XII wieku mieszczącej  się na dawnym podgrodziu znajduje się póżnogotycka kropielnica z piaskowca i drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem. Kolejnym punktem wyprawy był spacer na pobliskie grodzisko uroczą groblą, biegnącą równolegle do  widocznych reliktów wczesno­średnio­wiecznego mostu, łączącego niegdyś osadę z grodem, leżącym po drugiej stronie obecnie wyschniętego  jeziora. Wewnątrz wałów grodziska uwagę piątoklasistów  przyciągnęły kamienne fundamenty palatium oraz fragment częściowo  zrekonstruowanej północnej ściany nawy kościoła grodowego.
Grodzisko w Gieczu jest obecnie Rezerwatem Archeologicznym — jednym z oddziałów Muzeum Pierw­szych Piastów na Lednicy. W niewielkim pawilonie wystawowym  uczniowie obejrzeli  ekspozycję przedstawiającą dzieje grodu i kasztelanii gieckiej. Wielu wrażeń dostarczył uczniom udział w zajęciach warsztatowych – „Szafa białogłowy” przeprowadzonych w osadzie edukacyjnej. Była to znakomita okazja do poznania  standardów  średniowiecznej mody.
Maria Łażewska