Projekt ASPE w Środzie Wielkopolskiej

Gmina Środa Wielkopolska przystąpiła do projektu “Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych – pilotaż”. 1 września 2022 roku podpisano umowę o powierzenie grantu z Fundacją Edukacyjną ODITK z siedzibą w Gdańsku, zgodnie z którą Gmina otrzyma 63 380,40 zł na wynagrodzenia dla dwóch asystentów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej. Projekt będzie realizowany do końca roku szkolnego 2022/2023. Podczas jego trwania asystenci, dyrektorzy, psychologowie i pedagodzy oraz nauczyciele uczniów objętych opieką mogą korzystać ze szkoleń oraz z doradztwa specjalistów w różnych obszarach z zakresu pomocy uczniom ze specjalnymi potrzebami.

Projekt “Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych – pilotaż” ma na celu opracowanie standardów usług asystenckich. W ramach projektu organy prowadzące szkoły i przedszkola z 16 województw mogą pozyskać granty na sfinansowanie zatrudnienia łącznie 640 ASPE. Zebrane w trakcie projektu doświadczenia i przeprowadzone badania zostaną użyte do:

przygotowania założeń prawnych oraz opisu kwalifikacji „asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami” [w skrócie ASPE],
wprowadzenia opisu kwalifikacji ASPE do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,
opracowania zasady finansowania i organizacji pracy ASPE,
opracowania programu i scenariuszy szkoleń dla asystentów i kadry szkół zatrudniających ASPE,
przygotowania pierwszej grupy 640 ASPE do pracy z dziećmi i młodzieżą,
Okres realizacji projektu – od 4 maja 2020 roku do 30 września 2023 roku.
Wartość projektu i wysokość dofinansowania wynosi 24 462 907,92 złote.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10. Wysoka jakość systemu oświaty.
Partnerstwo realizujące projekt:
Fundacja Edukacyjna ODITK, Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Sztuka Włączania, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Źródło informacji – https://www.asystentspe.pl/