Spotkanie z lokalnymi mediami w klasie 3d

W dniu 1 grudnia 2023r. w ramach wyjątkowego wieczoru w szkole organizowanego dla uczniów kl. 3d Szkoły Podstawowej nr 2 w Środzie Wlkp. miało miejsce spotkanie z zaproszonymi specjalnie na tę okazję nietuzinkowymi gośćmi, reprezentującymi nasze lokalne media. Obecny był redaktor naczelny Gazety Średzkiej Zbigniew Król i redaktor Radia Poznań Rafał Regulski. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się o sposobach docierania informacji do czytelników i słuchaczy, w jaki sposób pozyskuje się informacje do publikacji . W ramach zajęć uczestnicy zobaczyli urządzenia, które funkcjonowały dawniej, a jakie wykorzystywane są dziś. To dzięki redaktorowi gazety uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca redaktora, z jakich elementów składa się artykuł, co powinien zawierać i jak ważny jest tytuł każdego artykułu. W trakcie warsztatów dzieci udzielały redaktorowi gazety wywiadów na temat swoich zainteresowań. Następnie w formie zabawy edukacyjnej uczniowie wycinali nagłówki z różnych gazet, potem cieli je na osobne wyrazy, z których tworzyli swoje własne tytuły. Z kolei redaktor radia przy pomocy profesjonalnego sprzętu radiowego przeprowadził z każdym uczniem krótki wywiad, po czym w trakcie zabawy uczniów z gazetami, zajął się obróbką dźwiękową i zaprezentował dzieciom nową formę nagrań. Było wiele radości, gdy uczniowie usłyszeli siebie w głośniku. Dodatkowo w kolejnej zabawie zmiksował wcześniej nagrane dźwięki wydawane przez uczestników grupy i odtworzył je w określonym rytmie, przez co powstały ciekawe muzyczne kombinację i wywołały mnóstwo śmiechu i radości na twarzach dzieci. Na koniec spotkania uczniowie zadali każdemu z reporterów przygotowane wcześniej pytania oraz wykonali projekty swojej gazety, nadali jej zarówno własną nazwę jak i napisali krótkie artykuły. Zajęcia były bardzo ciekawe i wzbudziły u dzieci wielkie zainteresowanie. Po takich emocjach nadszedł czas na posiłek. Na miejsce dojechała pizza oraz domowe wypieki, które chętnie i z apetytem były konsumowane, sądząc po tym jak szybko znikały z talerzy uczestników. Po posiłku, dla relaksu i przyjemności, dzieci obejrzały na dużym ekranie przygotowany na te okazje film. Godziny w szkole szybko minęły i kiedy nadszedł czas rozstania, dzieci pełne wrażeń oraz emocji zostały odebrane przez rodziców i bezpiecznie wróciły do swoich domów. Spotkanie to należało do bardzo ciekawych, kreatywnych, przez co wieczór ten z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Agnieszka Mencel

Edyta Radomska